Vizovice

Římskokatolická farnost Vizovice nechá opravit sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého 1

Barokní kamenné sochy z první poloviny 18. století před kostelem sv. Vavřince ve Vizovicích opraví restaurátoři.

Sv. Florián v mírně nadživotní velikosti a sv. Jan Nepomucký v životní velikosti jsou vlivem povětrnostních podmínek a dřívějšího neodborného zásahu ve velmi špatném stavu. Odborníci jim teď vrátí původní podobu a lesk. Na jejich obnovu získala Římskokatolická farnost ve Vizovicích dotaci 200.000 Kč od Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

„Obě sochy jsou ve velmi špatném stavu. Jsou na nich patrné praskliny, kamenné podstavce jsou napadeny mikroflórou – je tam enormní nárůst mechů a lišejníků, barevná i výrazová retuš je vymytá. Pozlacený atribut kovové svatozáře u sochy sv. Jana Nepomuckého je napaden korozí. Co se statiky týká, tak průzkum ukázal, že ta je v pořádku,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Vizovice Martin Pacoň. Práce na obnově skončí ještě letos.

Obě sochy jsou významnými kulturními památkami. Jejich autor známý není, precizní provedení ale odkazuje na tvůrce vrcholného baroka.

Datum vložení: 3. 10. 2019 9:15
Datum poslední aktualizace: 3. 10. 2019 9:17