Vizovice

Vizovice budou hostit soutěžní přehlídku dětských folklorních souborů

Vizovice budou hostit soutěžní přehlídku dětských folklorních souborů 1

Přehlídka dětských folklorních souborů z jižního Valašska se po dlouhých čtyřech letech opět vrací do Vizovic.

V sobotu 23. března se v místním domě kultury představí 12 takových skupin. Každé vystoupení bude hodnotit odborná porota. Nejlepší pak postoupí na regionální přehlídku, z níž mohou být nominováni až na přehlídku celostátní. Vedle samotné prezentace různé formy a způsobu práce těchto dětských souborů je cílem i vzájemná inspirace, setkání a v neposlední řadě i přispění k uchování tradiční lidové kultury Valašska.

„Pro Vizovice, ale i pro nás z Vizovjánku jako pořadatele, je to velká událost. Vystoupí zde soubory ze Zlína, Horní Lidče, Liptálu, Vsetína a samozřejmě i naši svěřenci z Vizovjánku. Na jediné odpoledne sem do Vizovic přijedou desítky krojovaných. A už teď mohu s jistotou říct, že to bude nádherně strávené odpoledne,“ uvedla vedoucí Vizovjánku Jitka Macková.

Na pódiu se konkrétně představí Bartošův dětský soubor, DFS Kašavjánek, DFS Trnečka (Zlín), Cérky z Valášku, Valášek II., Valášek III. (Horní Lideč), Malá Jasénka (Vsetín), Vizovjánek (Vizovice), Malí ogaři (Liptál).

„Podmínky pro soutěž jsou jasně dané – kromě věkového omezení, kdy průměrný věk členů souboru nesmí přesáhnout 15 let, tak jednotlivá vystoupení nesmí být kratší než tři minuty a delší než minut deset. Soubor může vystoupit s programem, s kterým se už přehlídky účastnil, ale až po uplynutí pěti let,“ přiblížila Jitka Macková. Odborná porota pak bude hodnotit například výběr tématu, pohybové a scénické zpracování, estetický a přirozený projev dětí, jejich hudebnost a zpěvnost.

První část přehlídky odstartuje ve 14 hodin, druhá pak po přestávce v 16 hodin.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková

Datum vložení: 18. 3. 2019 16:18