Řidičské průkazy nově od 1. 7. 2018

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Řidičské průkazy nově od 1. 7. 2018 1Informace o legislativních změnách od 1. 7. 2018

Cesty do místa trvalého bydliště pro nový řidičský průkaz budou minulostí

• Nový řidičský průkaz a paměťovou kartu do tachografu získáte nově na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností
  • Při změně bydliště se řidičský průkaz už nebude měnit
  • K žádosti už nebudete potřebovat papírovou fotografii

Od 1. července 2018 přichází malá revoluce pro řidiče. Nejen řidičský průkaz si totiž nově budete moci vyřídit na libovolném úřadě obce s rozšířenou působností. Výměna dokladu, kterému končí platnost, bude i nadále zdarma a nově s sebou už nebudete nosit ani papírovou fotografii. Řekneme si ale i o dalších novinkách, které nový způsob vydávání řidičských průkazů přináší.

Pokud žijete v např. v Praze, ale trvalé bydliště máte ve správním obvodu města Vizovice, jako obce s rozšířenou působností, nezbývá vám než si vzít den volna a vydat se na úřad. Polovinu dne strávíte cestou, narychlo zajišťujete svou průkazovou fotografii a následně přichází na řadu samotné vyřizování dokladu na úřadě. Od 1. července 2018 toto lze zvládnout mnohem lépe a jednodušeji, jelikož od tohoto data budete moci vyřídit záležitosti spojené s řidičskými průkazy na nejbližším obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo na takovém, který vám svou lokalitou nejvíce vyhovuje. Celkově to bude na 206 místech v ČR.

Téměř vše vyřídíte na jednom místě

Nově si tak budete moci na nejbližším úřadě vyřídit vydání nového řidičského průkazu. Také si na zvoleném úřadě zajistíte výpis z evidenční karty řidiče, stav bodového konta a záležitosti spojené s profesní způsobilostí řidiče. Seznam všech úřadů obcí s rozšířenou působností naleznete zde: www.mdcr.cz/orp.

Existují situace, kdy bude přesto nezbytné dojet na úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Mezi ně patří odnětí nebo vrácení řidičského oprávnění, omezení oprávnění atd.

Dosud je nutné na úřad přijít s papírovou fotografií, kterou pracovník na přepážce umístí na žádost. Podle nové úpravy se už na úřad s fotografií nebude muset. Systém sám vyhledá, zda již nemáte fotografii v jiné databázi (např. z občanského průkazu nebo cestovního pasu), a pokud bude vaše podoba stále aktuální, použije ji a fotit se vůbec nebudete. V případě, že jste změnili vizáž a vaše podoba se na první pohled neshoduje s fotografií v existujících databázích, vyfotí vás úředník přímo při vyřizování žádosti. Odpadá tedy nutnost pořídit si průkazové fotografie. Nově se také na každý doklad bude prostřednictvím podpisového tabletu pořizovat digitalizovaný podpis žadatele.

Jediný případ, kdy s sebou ještě na úřad ponesete papírovou fotografii, je vydání mezinárodního řidičského průkazu (ten má formát malé knížky, který prozatím tisk digitální fotografie neumožňuje).

Změna trvalého bydliště nebude mít na řidičský průkaz vliv

Při změně trvalého bydliště v současnosti platí povinnost tuto změnu hlásit na úřadě. Ten vám vydá nový řidičský průkaz. Tato povinnost již bude minulostí. Od 1. července 2018 se budou vydávat řidičské průkazy, které údaj o místě trvalého bydliště neobsahují. To se vztahuje i na majitele dříve vydaných, ale stále platných řidičských průkazů.

Správní poplatky

Změna legislativy přináší také úpravu výše správních poplatků. Za výměnu řidičského průkazu za nový v případě, že končí doba jeho platnosti, stále nebudete nic platit a dostanete ho zdarma. Při vydání nového průkazu zaplatíte z původních 50 Kč nově 200 Kč. Navýšení správního poplatku je kompenzováno tím, že si již nebudete muset pořizovat průkazovou fotografii. Také se navýší poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dnů z 500 Kč na 700 Kč. Částka za vystavení mezinárodního řidičského průkazu zůstává 50 Kč, za vydání paměťové karty do digitálního tachografu zaplatíte nadále 700 Kč.

V souvislosti s přechodem na nový systém vydávání řidičských průkazů od 1. července 2018 dojde k omezení provozu odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Vizovice ve čtvrtek 28. června 2018 a v pátek 29. června 2018, kdy pracoviště registru řidičů nebude přijímat žádosti o udělení řidičského oprávnění, žádosti o vydání řidičského průkazu a žádosti o vydání průkazu profesní způsobilosti řidiče. Děkujeme za pochopení. V případě dalších dotazů se můžete informovat na tel. číslech 777 471 180, 777 471 182, 777 471 187.

Vytvořeno: 14. 6. 2018
Poslední aktualizace: 14. 6. 2018 11:29