Ve Vizovicích bude k vidění putovní výstava o koncentračních táborech

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Ve Vizovicích bude k vidění putovní výstava o koncentračních táborech 1Vznik koncentračních táborů v Německu bezprostředně po uchopení moci Adolfem Hitlerem, kdo tábory připravoval a z jaké zvrácené ideologie postavené na nenávisti, potlačování lidských práv, rasismu, antisemitismu, xenofobie, vycházel. To vše a ještě daleko víc představuje rozsáhlá putovní výstava Místa utrpení, smrti a hrdinství s podtitulem Vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech, která bude od 3. dubna k vidění v Domě kultury Vizovice.

Výstavní soubor 28 mobilních panelů návštěvníky seznamuje s osudy vězňů z českých zemí, jednotlivců i celých etnických skupin, pronásledovaných a vězněných pro své politické smýšlení, náboženské přesvědčení, barvu pleti i rasový původ. Několik posledních panelů pak mají varovat před rozmáháním neonacistických, xenofobních a antisemitských projevů v dnešní době.

Základ k výstavě položil Ota Kraus, osvětimský vězeň a spoluautor knihy Továrna na smrt, který byl autorem první československé expozice v 16. bloku koncentračního tábora v Osvětimi v roce 1950 i scénáře rozšířené výstavy otevřené v roce 1970, 25 let po osvobození Osvětimi. Po dalších deseti letech přišel Ota Kraus s myšlenkou otevřít putovní výstavu s tématikou tábora v Osvětimi, která by byla umístěná v tuzemsku a snadno dostupná mládeži a generacím narozeným po válce. To se však nikdy nepodařilo i když své síly a myšlenky tomuto věnoval až do konce svého života.

Historická skupina Osvětim při Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých po něm tuto „štafetu“ převzala a s přispěních svých členů získala podporu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Expozice byla poprvé veřejnosti představena v roce 2005 v příznačném prostoru – v kamenném klínu liberecké synagogy, která byla jako mnoho jiných vypálena při Křišťálové noci.

Ve Vizovicích bude tato ojedinělá výstava k vidění ve výstavních prostorách informačního centra do konce dubna, a to vždy od pondělí do pátku od 8 do 12 hodin a od 12:30 do 16:30.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 2. 4. 2019