Vizovické zámecké kulturní léto přinese rekordní počet koncertů

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Vizovické zámecké kulturní léto přinese rekordní počet koncertů 1Rekordních deset koncertů přinese letošní ročník Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby. Festival se uskuteční už po jednapadesáté.

Hlavními taháky budou dvě červnová vystoupení, a to koncertního mistra České filharmonie, houslisty Jiřího Vodičky a pak slovenské herečky Božidary Turzonovové.

Stejně jako v předchozích letech se i letos organizátoři snažili vytvořit takový program, který dává prostor nejen hvězdám vážné hudby v rámci České republiky, ale i mladým umělcům a lokálním interpretům. První koncert festivalu se uskuteční 18. května, poslední pak 14. září.

„Jako každý rok byl výběr velmi složitý. Umělci či agentury se už ozývají sami. Nabídka vždy převyšuje poptávku. Samozřejmě že i my sami sledujeme, co se na scéně vážné hudby děje zajímavého a umělce sami oslovujeme. Z tohoto velkého množství interpretů se pak snažíme vytvořit zajímavý a pestrý program.  Myslím, že letos se nám to skutečně povedlo,“ uvedl jeden z organizátorů Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby Vít Sušila.

To, že je letos připraven rekordní počet koncertů, je spíš dílo náhody. Organizátorům bylo líto, vzhledem k pestrosti programu, některý z koncertů nakonec odříct a tím festival zkrátit na tradičních sedm vystoupení.

Posluchači se tak mohou těšit i na večer věnovaný citeře – v České republice takřka zapomenutému strunnému drnkacímu hudebnímu nástroji. „Před lety založil pan farář v Lukově citerový seminář. V srpnu v reprezentačním sále zámku zahrají jeho lektoři i účastníci. Vystoupí i několik zahraničních umělců z Rakouska či Německa,“ poznamenal Vít Sušila.

A během Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby přijedou i další zahraniční hosté. Posluchači se mohou těšit například na polský soubor, který představí dvorskou a duchovní hudbu 16. a 17. století z královského zámku ve Varšavě a Wawelu v Krakově, umělce ze Slovenska či česko-francouzský soubor Trio Gaubert.

„Z českých účinkujících určitě stojí za zmínku vystoupení čtveřice mladých cellistů Prague Cello Quartet, kteří přináší úpravy nejen známých klasických skladeb, ale i filmových melodií a jazzových, popových i rockových hitů,“ doplnil organizátor. Chybět nebude ani program s názvem Má vlast připomínající 100. výročí vzniku Československa. Na něm Jana Boušková zahraje ve vlastních úpravách pro harfu skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany či Josefa Suka.

Většina koncertů se uskuteční v reprezentačním sále vizovického zámku, zahajovací koncert se ale bude konat v zámecké kapli, další pak v Kostele sv. Vavřince.

Podrobný program je možné nalézt na stránkách Vizovic www.mestovizovice.cz .

Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 17. 4. 2018