Vizovické zámecké kulturní léto zahájí hudba k poctě Panny Marie

Typ: ostatní
Vizovické zámecké kulturní léto zahájí hudba k poctě Panny Marie 1Mariánské hudební nešpory zahájí v pátek 18. května letošní 51. ročník Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby.

Návštěvníci úvodního koncertu, který se symbolicky uskuteční v zámecké kapli Panny Marie Matky dobré rady, se mohou těšit na vystoupení mladých talentovaných umělců z našeho kraje -  sopranistky Anety Ručkové a varhaníka Josefa Kratochvíla. Společně odehrají skladby například od Franze Schuberta, Jana Křtitele Vaňhala, Giacoma Pucciniho či Wolfganga Amadea Mozarta.

„Aneta Ručková je mladá nadějná lyricko-koloraturní sopranistka z Valašska. Studuje Hudební fakultu JAMU v Brně, v rámci programu Erasmus se zúčastnila roční zahraniční stáže na Akademii múzických umění v polských Katovicích. V roce 2016 úspěšně premiérovala skladbu The Earth - symfonii pro dva soprány od skladatele Josefa Javory s Moravskou filharmonií Olomouc v Besedním domě v Brně. Získala několik ocenění v pěveckých soutěžích. Vystupovala také jako sólistka v barokních operách s Ansámblem Damian. V Divadle na Orlí se zhostila několika operních rolí,“ přiblížil organizátor Vizovického zámeckého kulturního léta Vít Sušila.

Neméně úspěšný je ale i Josef Kratochvíl, který pochází z Valašského Meziříčí. „Bakalářské studium absolvoval na Akademii múzických umění v Katovicích. V magisterském studiu pokračuje v Lipsku ve varhanní třídě světově známého německého varhaníka profesora Martina Schmedinga a v klavírní třídě profesora Jacquese Ammona. Z různých mezinárodních soutěží si přivezl celou řadu cen či čestných uznání. Pravidelně koncertuje sólově jako varhaník a klavírista i jako korepetitor na mnoha festivalech po celé Evropě,“ poznamenal Vít Sušila.

Letošní ročník Vizovického zámeckého kulturního léta Aloise Háby nabídne rekordních deset koncertů. Až do 14. září, kdy se uskuteční poslední, se posluchači mohou těšit na mladé umělce, lokální interprety i české hvězdy vážné hudby. Většina koncertů rozezní reprezentační sál vizovického zámku, jeden pak Kostel sv. Vavřince. V zámecké kapli, která byla po dvouleté rekonstrukci znovu otevřená v roce 2015, se odehraje pouze páteční – zahajovací koncert. Začne v 19:30.

Podrobný program festivalu, který už za pár dní odstartuje svou jednapadesátou sezonu, je možné nalézt na webových stránkách www.mestovizovice.cz.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 18. 5. 2018