Vizovický dům kultury slaví 35 let, dostal nejlepší možný dárek

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Vizovický dům kultury slaví 35 let, dostal nejlepší možný dárek 1Nejlepší dárek k 35. výročí dostal Dům kultury Vizovice. Stavba je neodmyslitelnou součástí kulturního a společenského dění ve městě. Byla ale v havarijním stavu. Radnice teď dokončila první ze tří rozsáhlých etap její rekonstrukce. Investice do budovy z dílny uznávaného architekta Ivana Bergmanna doteď přišla na několik milionů korun, další miliony je ale potřeba ještě investovat.

„Samotná stavba domu kultury přišla v roce 1983 téměř na devět milionů korun, což by v současné době bylo něco kolem 100 milionů korun. Vybudovaný byl v akci Z, což byla povinnost pro občany – brigádníky zdarma se na stavbě podílet. V případě výstavby domu kultury byli zapojeni i pracovníci místních závodů, okolních JZD, organizací Národní fronty, mládež ze středního odborného učiliště a řada dalších. Jedny tehdejší noviny celou akci nazvaly Vizovičtí sobě,“ zavzpomínala místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

Jak významná to byla událost, dokládá už jenom fakt, že nové prostory kulturního domu byly 19. prosince 1983 otevřeny slavnostním koncertem Smetanovy symfonické básně Má vlast. Někteří lidé byli na vybudování kulturního domu pyšní, někteří ale novou výstavbu v centru náměstí těžce nesli. Kvůli ní se totiž muselo zbourat několik domů. „Každopádně na tu dobu to byla honosná a důstojná budova, která podle Vizovického zpravodaje z března 1984 měla zvýšit úroveň kulturního a společenského života,“ doplnila místostarostka.

Radnice se teď snaží vrátit domu kultury zašlou slávu a lesk. V první fázi nechala opravit vzduchotechniku – díky tomu se před rokem opět otevřel téměř dva roky zavřený velký sál. Stavbaři zároveň vyměnili okna a dveře. Po tomto pro provoz a pořádání akcí nejdůležitějším zásahu přišly na řadu šatny a sociální zařízení pro účinkující. Teď dělníci dokončili práce na dvou nových edukativních místnostech, které vznikly přestavbou dřívější zkušebny skupiny Fleret a skladovacích prostor. Díky těmto úpravám například výuka angličtiny, klavíru či autoškoly už nemusí probíhat v hasičské zbrojnici.

„V domě kultury se konalo neuvěřitelné množství akcí. Návštěvnost byla obrovská. Nutno ale dodat, že i díky JZD Slušovice a celé řadě podniků, které nakoupily lístky a zdarma je rozdaly svým zaměstnancům. Všichni si to tehdy ohromně užívali. Jeho význam pro život ve městě byl a stále je nezpochybnitelný,“ řekla Alena Hanáková.

Už příští rok město Vizovice chce zahájit druhou etapu modernizace a rekonstrukce domu kultury. V ní se počítá s opravou schodiště, které je v současné době v tak havarijním stavu, že je na něj vstup zakázán, s novým bezbariérovým vstupem do sálu přímo z parkoviště za budovou, s novou šatnou a s opravou sociálního zařízení. Třetí etapa pak zahrnuje celkovou modernizaci sálu. Na tyto mnohamilionové investice město hodlá získat dotace.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 4. 12. 2018