Vizovický hřbitov čeká kompletní revitalizace zeleně

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Zdroj:.wikimedia.orgŠetrnější pro hrobová místa a příjemnější pro pozůstalé. To je hlavní cíl projektu kompletní revitalizace vizovického hřbitova, především jeho původní části nazývané jako Starý hřbitov.

Radnice tam nechá postupně vysadit 32 stromů a zhruba 470 keřů, které doplní i záhony drobných jarních cibulovin, trvalek a letniček. Ve středu v podvečer se se zpracovanou dokumentací seznámili zastupitelé města na svém pravidelném zasedání.

„Přerostlé a vysoké stromy náhrobkům už škodily. Jejich kořeny některé náhrobky nadzvedávaly, kvůli nim i praskaly. Pyl, květy i spadené listí také nebyly k hrobům nijak příznivé. Zhruba jednou za půl roku se některý z pozůstalých obrátil na pracovníky technických služeb s žádostí o pokácení nějakého stromu,“ uvedla Vladimíra Kovářová z odboru životního prostředí města.

Zpracovaná dokumentace počítá s umístěním pomaleji rostoucích stromů s menšími a pravidelně rostoucími korunami. Navíc budou v dostatečné vzdálenosti od náhrobků. „Půjde například o okrasné jabloně, okrasné slivoně, malokorunné javory. Celý prostor se rozjasní, prostředí bude skutečně důstojné,“ poznamenala Bronislava Dukátníková z vizovických technických služeb.

Výrazná většina stromů byla na tzv. Starém hřbitově původní. Ještě v devadesátých letech minulého století jich tam byla zhruba stovka. Postupně se ale stávaly nebezpečnými.

V minulých letech byla většina stromů kvůli svému špatnému stavu pokácena. Dostatečná náhrada za ně ale nepřicházela.

„Změnilo se pohřbívání, náhrobky jsou drahé a lidé samozřejmě nechtějí, aby je poškozovaly stromy. Proto už není možné je vysázet do většiny míst, kde stromy rostly původně. Ale zase je doplní kolem 470 keřů,“ řekla Bronislava Dukátníková s tím, že radnice začíná s revitalizací právě včas. Na hřbitově je posledních devět původních líp, které ale už také nejsou v nejlepší kondici a postupně budou muset být i ony pokáceny. „Za pár let by tak takzvaný Starý hřbitov byl téměř bez stromů,“ dodala.

Stromy i keře zahradníci budou sadit postupně, vždy po jednotlivých celcích a vždy pouze na jaře či na podzim - v období, které je pro výsadbu zeleně nejvhodnější. Hotovo by mohlo být v roce 2020. Vysázené stromy a keře budou náhradní výsadbou za odstraněnou zeleň v různých částech města. Radnice tak naplní i literu zákona č. 114/1992 sb. O ochraně přírody a krajiny, který jí náhradní výsadbu ukládá.

Revitalizaci zeleně na hřbitově vypracovala projektantka Ing. Eva Damcová, která má s výsadbou na pietních místech bohaté zkušenosti.

Bc. Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 20. 4. 2018