Zastupitelé vzali na vědomí studii řešící proměnu vlakového nádraží a přístupu k němu

Typ: Zprávy z radnice | ostatní
Zastupitelé schválili studii řešící proměnu vlakového nádraží a přístupu k němu 1Vlakové nádraží ve Vizovicích by za pár let mohlo mít zcela novou podobu. Zajíždět by tam měly i meziměstské autobusové linky. Počítá s tím dopravně urbanistická studie, kterou na svém středečním podvečerním zasedání vzali na vědomí zastupitelé.

Navazovat má na projekt elektrifikace a modernizace pětadvacetikilometrové železniční tratě Otrokovice – Vizovice. Projekt za 12 miliard korun, který mnohonásobně zlepší komfort cestování mezi Otrokovicemi, Zlínem a Vizovicemi, by Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chtěla začít realizovat na přelomu let 2019 a 2020.

„Chceme, aby se současně s tímto projektem zmodernizovalo i vizovické nádraží a jeho blízké okolí, včetně přístupových cest. Máme na to zhruba rok, abychom vše připravili a s dotčenými subjekty se na všem, včetně financování domluvili,“ uvedla místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

Studie, kterou zastupitelům představil tým autorů – architektů, počítá například se zcela novou výpravní budovou. Nahradit má stávající starou a dnešním moderním požadavkům dávno nevyhovující objekt. Zmizet by tak měly i veškeré bariéry, které cestující musí nyní překonat. Studie počítá také s úpravou parkování. V souvislosti s tím se změní přístup podél silnice dolů k nádraží. „Chodník, který v případě, že scházíme dolů k nádraží, je na pravé straně, se opraví. Naproti na levé straně se zruší a místo něj bude parkovací stání. Nový chodník vznikne ve stávající zeleni, kde pěšinka už stejně je a spousta lidí tudy chodí. Navazovat bude na ostrůvek, který je navržen mezi přístupovou cestou a novou budovou,“ přiblížila místostarostka s tím, že další parkoviště ještě vznikne i u nádražní budovy.

Zásadní komfort pro cestující pak přinesou dva nástupní zálivy pro autobusy, které by na nádraží měly pravidelně zajíždět. „Budeme se snažit o to, aby alespoň některé spoje meziměstské autobusové dopravy zajížděly až na vlakové nádraží a aby měly návaznost na vlakovou dopravu,“ dodala Alena Hanáková.

Tím, že zastupitelé vzali na vědomí dopravně urbanistickou studie, učinili důležitý krok k modernizaci celého prostoru vlakového nádraží. Městu teď zbývá přibližně rok, aby investici, která se z větší části netýká pozemků v majetku Vizovic, začalo připravovat. Otázkou tak zatím zůstává i zajištění financování. „Na všem se začneme teprve domlouvat se Správou železniční dopravní cesty jako majiteli většiny pozemků,“ uzavřela místostarostka.

SŽDC chce mít elektrifikaci a zdvoukolejnění trati Otrokovice – Vizovice hotovou v roce 2023.

Gabriela Netopilová Sluštíková

Vytvořeno: 20. 4. 2018