Vizovice

Propadlé osobní doklady mohou lidé dál používat

Propadlé osobní doklady mohou lidé dál používat 1

Lidé s propadlými řidičskými průkazy mohou dál řídit a propadlé občanské průkazy nebo cestovní pasy používat k prokázání totožnosti.

Ministerstvo vnitra ČR informovalo na svých webových stránkách o výjimce, která platí pro doklady totožnosti propadlé po 1. březnu a řidičské průkazy, kterým skončila platnost v době nouzového stavu, který byl pro celou ČR vyhlášen dne 12. března od 14 hodin.

Lidé s propadlými řidičskými průkazy mohou dál řídit a propadlé občanské průkazy nebo cestovní pasy používat k prokázání totožnosti. Není tedy nutné, aby lidé přicházeli na úřad s žádostmi o vyřízení nových dokladů. Podle stanoviska ministerstva nehrozí lidem s propadlými doklady žádné sankce.

Lidé nemusejí žádat o nový občanský průkaz v zákonné lhůtě do 15 pracovních dnů ani kvůli změně bydliště, svatbě, rozvodu nebo ovdovění. Žádat nemusejí ani lidé, kteří dovršili 15. rok věku a občanský průkaz zatím nemají.

Neplatný řidičský průkaz si lidé mohou zatím ponechat a prokazovat se jím. Za běžných okolností by ho přitom museli odevzdat na městském úřadu.

Úplné znění stanoviska Ministerstva vnitra ČR najdete zde

10_Stanovisko totožnost a povinnosti_001.pdf